Skuteczna depilacja – recepta na gładką skórę

    komentarze 6   czytano 3594

W miesiącach letnich depilacja to podstawowy zabieg kosmetyczny. Zimą włosy na nogach ukryte są pod spodniami i grubymi rajstopami, wiosną nabierają większego znaczenia i większość kobiet myśli jak się ich pozbyć. Metod usuwania niechcianych włosków jest wiele. Niektóre z nich można wykonać w domu, inne wymagają większej wprawy. Można wybierać spośród metod chemicznych, biologicznych, mechanicznych bądź elektrycznych.


Metody usuwania zbędnego owłosienia można ogólnie podzielić na:
Epilację – proces usuwania zbędnego owłosienia, polegający na wyrywaniu włosów razem z cebulką lub niszczenie mieszków włosowych przy użyciu elektrolizy.
Depilację – usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą różnego rodzaju preparatów lub maszynek przy czym usuwa się łodygę włosa, a korzeń zostaje nienaruszony.

1

DEPILACJA DOMOWA

Najczęściej kobiety decydują się na usuwanie zbędnego owłosienia w domu. Do tego celu sięgają po depilatory, kremy do depilacji, maszynki do golenia przeznaczone dla kobiet lub plastry z woskiem, które można kupić w drogeriach. Wszystkie metody usuwania włosów przy stosowaniu których usuwane są one przy cebulkach, mogą prowadzić do ich wrastania, powodując stany zapalne mieszków włosowych i podrażnienia.
Krem

Metoda bezbolesna i szybka. Substancje zawarte w preparacie rozpuszczają włoski na granicy warstwy rogowej naskórka. Krem nakłada się na suchą skórę, przed kąpielą, tak by pokrył dokładnie całą powierzchnię, którą chce się wydepilować. Po odczekaniu zaleconego czasu przez producenta, zazwyczaj są to 3 – 10 minut, usuwa się krem ze skóry dołączoną szpatułką lub dokładnie spłukuje wodą. Wykonując taki zabieg, należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta dołączonej do opakowania preparatu. Metoda ta nie nadaje się do bardzo wrażliwej skóry, niektóre składniki mogą wywołać reakcje alergiczne i podrażnienia. Zanim nałożysz krem na skórę, wykonaj próbę uczuleniową na małym odcinku. Jeśli przez 24 godzin nie zauważysz niepokojących objawów, możesz się depilować. Dodatkowo receptura kremów do depilacji wzbogacona jest o wyciągi roślinne i substancje pielęgnujące, które nawilżają i wygładzają skórę. Skuteczniej działa na jasne i cienkie włoski niż na grube i ciemne. Dostępnych jest kilka rodzajów kremów w zależności od potrzeb: do depilacji miejsc wrażliwych lub do depilacji twardego owłosienia np. na nogach. Po zabiegu przez 24 godziny nie należy stosować perfum, dezodorantów i innych kosmetyków zawierających alkohol.

Depilator

Depilacja polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Depilowane włoski nie powinny być zbyt długie, by nie powstały ranki i nie sprawiać dużego bólu, ale też nie mogą być zbyt krótkie, aby były wyrywane z cebulką. Do depilacji najlepiej przystąpić po kąpieli, kiedy skóra jest rozpulchniona a włoski miękkie. Jest to depilacja bolesna, jednak włoski odrastają dopiero po 3-4 tygodniach. Po każdym zabiegu należy wykonać peeling, by zapobiec wrastaniu włosków oraz nanieść na depilowany obszar balsam nawilżający, który złagodzi podrażnienia. Metoda ta nie nadaje się do depilacji wrażliwych miejsc, ze względu na ból oraz podrażnienia powstałe podczas zabiegu. Odrastające włoski są miękkie i rzadsze. Nie należy używać depilatora przy chorobach skóry.

Golenie

To najszybszy i bezbolesny sposób na pozbycie się nadmiernego owłosienia, ale efekt jest krótkotrwały, 1-2 dni. Włoski odrastają ostre i twarde. Należy się golić z włosem, szczególnie w tych miejscach gdzie skóra jest delikatna. Goląc się pod włos możesz podrażnić skórę. Po goleniu pach nie używaj dezodorantu przez 24 godziny. Golenie ułatwia naniesiona na skórę specjalna pianka lub żel, który zmiękcza włoski. Po goleniu skórę należy posmarować łagodzącym kremem nawilżającym z dodatkiem pantenolu. W metodzie tej używa się mechanicznych golarek, elektrycznych golarek lub jednorazowych maszynek.

Depilacja miejsc intymnych mężczyzny

Podczas depilacji należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ skóra w okolicach penisa jest bardzo wrażliwa i czuła na ból. Nie zaleca się depilacji maszynkami elektrycznymi i woskiem. Depilacja taka może spowodować silne podrażnienia i duży ból. Do depilacji najlepiej użyć jednorazowej maszynki do golenia. Golenie ułatwi użycie żelu lub pianki zmiękczającej włosy. Należy uważać, by nie zaciąć skóry w okolicach penisa i moszny, ponieważ ranki w tych miejscach ciężko się goją. Po goleniu polecane jest wykonanie peelingu, by zapobiec wrastaniu włosków. Następnie na ogolone miejsca należy nanieść krem łagodzący podrażnienia np. z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego lub pantenolem.

1

DEPILACJA W GABINECIE KOSMETYCZNYM

W celu skutecznego usunięcia włosów wraz z cebulkami warto skorzystać z zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne.

Wosk

Najchętniej przez profesjonalistów stosowane są woski ciepłe lub zimne. Metodę tę można stosować na dużych powierzchniach i na wszystkich częściach ciała. Dostępne są trzy rodzaje wosku: twardy, miękki w puszce oraz wosk w aplikaturze z rolką. Na rynku istnieje bardzo duży wybór wosku do depilacji w zależności od upodobań oraz okolicy ciała, która ma być depilowana.

Przed zabiegiem depilacji woskowej należy odpowiednio przygotować skórę. Do tego celu świetnie nadaje się żel oczyszczający DEPILEVE GOLD, który oczyszcza i odtłuszcza skórą oraz poprawia przyczepność wosku do włosków. Dobrze jest dzień wcześniej przed zabiegiem zrobić peeling i najlepiej nie nakładać balsamu ani kremu. Następnie nakłada się rozgrzany wosk (wosk nie powinien parzyć skóry) na owłosione części ciała zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wosk można nakładać szpatułką bądź specjalną rolką. Nie należy dopuścić do wystygnięcia wosku przed zerwaniem paska. Wosk z rolką jest o wiele bardziej wygody ze względu na mniejsze ryzyko pobrudzenia siebie, sprzętu czy klienta, jednak nie nadaje się on do depilacji trudno dostępnych miejsc. Do usuwania włosów przy pomocy wosku stosuje się paski wykonane z fizeliny lub bawełny, które przylepia się do uprzednio nałożonego na skórę wosku, pociera i zrywa energicznym ruchem równolegle do skóry, w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Podczas zrywania paska skóra musi być naciągnięta. Włosy w miejscach przeznaczonych do depilacji powinny mieć odpowiednią długość – na kończynach 5 mm, na linii bikini i pod pachami 10 mm a na twarzy 4 mm. W etapie końcowym zabiegu należy usunąć ewentualne pozostałości wosku mleczkiem oczyszczającym np. mleczko oczyszczające z azulenem DEPILEVE GOLD lub olejek oczyszczający np. olejek oczyszczający z azulenem DEPILEVE GOLD, które usuwa pozostałości wosku po depilacji oraz nawilża i wygładza skórę. Następnie na skórę nakłada się krem łagodzący, który tonizuje i łagodzi podrażnioną po depilacji skórę. Do tego celu można również użyć chłodzący żel, który zamyka rozszerzone po depilacji pory skóry oraz chłodzi skórę np. żel Tea Tree DEPILEVE GOLD. Po zabiegu można nanieść na wydepilowane miejsca ampułkę opóźniającą porost włosów, ampułki te można stosować także w domu w celu podtrzymania efektu.

Bezpośrednio po zabiegu niewskazane są kąpiele w gorącej lub słonej wodzie, wykonywanie peelingów, opalanie, nie należy także stosować kosmetyków działających drażniąco na skórę.

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu są reakcje alergiczne na składniki zawarte w wosku, dlatego przed zabiegiem należy wykonać próbę uczuleniową. Inne przeciwwskazania to :

• Cukrzyca
• Zapalenie żył
• Żylaki
• Stany zapalne i ropne skóry
• Obrzęki i blizny
• Zaawansowana ciąża
• Epilepsja
• Słaba krzepliwość krwi
• Stany gorączkowe
• Zbyt krótkie włoski
• Bezpośrednio po opalaniu
• Bezpośrednio po kąpieli
• Leczenie retinoidami i 6 miesięcy po jego zakończeniu

Wosk kremowy charakteryzuje się miękką konsystencją, dostępny jest najczęściej w postaci wkładu z rolką. Temperatura topnienia to około 37 – 38ºC, dzięki czemu wosk może być stosowany do depilacji skóry skłonnej do rozszerzania naczynek i w przypadku skóry z delikatnie rozszerzającymi się naczynkami. Przy mocno rozszerzonych naczyńkach lub żylakach z takiej depilacji trzeba zrezygnować. Można go stosować również w domu.

wosk_h

Zawarta w wosku lawenda ma działnie łagodzące i przeciwzapalne. Doskonały do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Wosk twardy ma postać granulek bądź kostek. Temperatura topnienia jest wyższa i jest to ok. 42ºC. Jest dostępny jedynie do użytku profesjonalnego w salonach kosmetycznych.

wosk2

Przeznaczony do depilacji twarzy, pachwin i bikini.

Wosk bezpaskowy jest łatwy i szybki w użyciu, gdyż nie wymaga użycia pasków. Temperatura topnienia wynosi 60-70˚C aż do momentu całkowitego rozpuszczenia, po czym należy zmniejszyć temperaturę do 40˚C i rozpocząć aplikację. Wosk nakłada się szpatułką, następnie pozostawia do wyschnięcia i usuwa, zrywając. Świetnie sprawdza się przy depilacji trudnodostępnych bądź wrażliwych miejsc. Można go stosować do depilacji wąsika, brwi, bikini, ale również i nóg.
wosk7

Jest to wosk o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym, odpowiedni dla każdego typu skóry, szczególnie dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Wosk zimny działa pod wpływem temperatury ciała i jest rozpuszczalny w wodzie. Tubkę z woskiem należy włożyć do ciepłej wody na ok. 5 minut, by uzyskał płynną konsystencję. Następnie postępuje się tak jak przy użyciu ciepłego wosku.

Firmy zajmujące się produkcją wosków do depilacji, szczególną uwagę przykładają do jakości oferowanych towarów, tak by zapewnić klientom poczucie komfortu. W swoich ofertach posiadają szeroką gamę produktów o różnych kolorach, zapachach i przeznaczeniu.

Wosk można używać do depilacji wszystkich części ciała: nogi, bikini, wąsiki, brwi, baczki, policzki, kark, ręce i dłonie. Kobietom mającym problem z nadmiernym owłosieniem depiluje się pośladki. Depilacji pleców, klatki piersiowej czy szyi poddają się także mężczyźni.

Zabieg jest dość bolesny, a natężenie bólu zależy od osobniczej wrażliwości oraz od długości i gęstości włosków. Najbardziej bolesny jest zabieg depilacji bikini, pach i wąsika. Im precyzyjniej przeprowadzany jest zabieg tym ból z nim związany jest mniejszy.

Skóra po depilacji gdy ustaną wszelkie podrażnienia, jest gładka, miękka i miła w dotyku. Efekt utrzymuje się ok. 3 – 4 tygodni w zależności od tego jak szybko rosną u danej osoby włoski.

1

Pasta cukrowa

Depilacja pastą cukrową jest równie skuteczna jak wosk, przy tym mniej bolesna podczas zabiegu, gdyż nie przylega tak bardzo do skóry. To niezwykle łatwa, prosta i łagodna metoda. Jest mieszanką ziół, cytryny, cukru i wody. Dzięki tym naturalnym składnikom nie powoduje reakcji alergicznych, a ryzyko podrażnień jest minimalne. Z tego powodu może być stosowana nawet na skórze wrażliwej. Bezpośrednio przed zabiegiem należy ją lekko ogrzać np. suszarką w celu uzyskania plastycznej masy. Następnie ugniata się ją w palcach i nakłada na kawałek skóry zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, lekko wciera by przeniknęła do mieszka włosowego i szybkim ruchem usuwa z kierunkiem wzrostu włosa. Depilację z użyciem pasty cukrowej można zastosować u osób cierpiących na żylaki oraz na skórę z problemami naczyniowymi, ponieważ pasta jest podgrzewana jedynie do temperatury ciała. W odróżnieniu od depilacji tradycyjnymi metodami nie podrażnia skóry. Można ją nakładać kilkakrotnie na tę sama partię skóry, aż do momentu całkowitego usunięcia wszystkich włosków. Usuwa włoski o długości nawet 1-2 mm. Pozostałości na skórze można łatwo usunąć za pomocą wody. Efekt utrzymuje się do 4 tygodni. Pastę można przechowywać kilka miesięcy. Jest wydajna a jej przygotowanie tanie, łyżka stołowa masy wystarcza na całe nogi. Używana jest już w wielu gabinetach kosmetycznych, ale można przeprowadzić ją także w domu. Skóra po zabiegu nie jest tak bardzo zaczerwieniona jak po woskowaniu. Dobrze przeprowadzony zabieg sprawia że ryzyko wrastania włosków jest minimalne.

Samodzielne przygotowanie w domu pasty cukrowej nie udaje się każdemu za pierwszym razem, jednak w sklepach można kupić gotowe pasty cukrowe.

1

METODY TRWAŁEGO USUWANIA WŁOSÓW

Elektrokoagulacja

elektrokoagulacja

Wykorzystuje prąd wysokich częstotliwości i niskim napięciu. Prąd wysokiej częstotliwości wytwarza intensywne miejscowe ciepło w mieszku włosowym. W wyniku zastosowania tej techniki zachodzi zjawisko elektrokoagulacji i niszczone są tkanki odpowiadające za wzrost włosa. Zjawisko to nie jest uzależnione od ilości melaniny, rodzaju włosa ani od głębokości położenia mieszków włosowych, co gwarantuje skuteczne niszczenie komórek odpowiedzialnych za wzrost włosa. Zabieg polega na umieszczeniu w mieszku włosowym cienkiej, jednorazowej igły spełniającej rolę elektrody. Przepływający prąd pomiędzy elektrodą i skórą uszkadza naczynia brodawki, powodując powstanie mikroblizny w okolicy opuszki mieszka włosowego. W ten sposób uszkodzone włosy są łatwo usuwane pęsetą. Wykorzystanie krótkiego czasu impulsu zapewnia komfort i wygodę pacjenta. To najbardziej skuteczna metoda usuwania owłosienia. Zabiegi elektrokoagulacji należy powtarzać co dwa tygodnie ok. 6 do 7 wizyt. Włosy powinny mieć długość co najmniej 5 mm ponad naskórek Po pierwszym zabiegu część włosów odrasta, jednak są one słabsze i jaśniejsze. W miejscu poddanym zabiegowi może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie skóry. Po zabiegu nie należy stosować mydeł, kosmetyków na bazie alkoholu, dezodorantów, nie należy się także opalać przez kilka dni. Przeciwwskazaniem jest ciąża, rozrusznik serca i choroby tarczycy. Skuteczność metody zależy od jakości urządzenia oraz doświadczenia specjalisty wykonującego zabieg.

Fototermoliza

Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez melaninę, powodując koagulację i zniszczenie mieszków włosowych na skutek zamiany energii świetlnej na cieplną. Wiązka światła działa wybiórczo, miejscowo i na ograniczonej głębokości. Powoduje to ograniczone uszkodzenie obszarów powodujących wzrost włosów, natomiast nie wpływa na pozostałe obszary skóry.

Najbardziej efektywnym okresem na trwałe usunięcie włosów jest faza wzrostu włosa tzw. anagen. Wtedy światło laserowe pochłaniane przez trzon włosa bez trudu dostaje się do macierzy mieszka włosowego i skutecznie go niszczy.

Przeciwwskazania
– Ciąża i okres karmienia
– Zażywanie leków fotouczulających
– Schorzenia skórne, nowotwór skory
– Osłabiony system odpornościowy
– Zaburzenie krzepnięcia krwi
– Opalanie
– Tatuaże, makijaż permanentny.

Ilość zabiegów zależy od fototypu skóry klienta, właściwości owłosienia, partii ciała poddanej depilacji, płci i wieku klienta, a także jego profilu hormonalnego. Im ciemniejsze włosy, tym wyższe jest w nich stężenie melaniny, przez co energia świetlna jest łatwiej przez nie wchłaniana – umożliwia to skuteczniejsze usuwanie owłosienia. Przez odpowiednie dostosowanie fal świetlnych do typu włosów oraz skóry możliwe jest usuwanie, także jasnych włosów, nie powinny być one jednak jaśniejsze niż skóra.

Przed zabiegiem włosy należy ogolić lub przyciąć tak, by miały długość około 1mm lub mniej, nie należy depilować, wyrywać włosów. Nie należy opalać się ok. miesiąca przed zabiegiem.

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić delikatne zaczerwienie, czy opuchnięcie skóry, które zazwyczaj znika w kilka minut po zabiegu.
Po zabiegu i w trakcie całej kuracji nie należy opalać skóry, wyrywać włosów, stosować peelingów. Mocno chlorowana woda może podrażnić skórę. Powinno unikać się bardzo obcisłych ubrań oraz podnoszenia temperatury skóry (sauny, intensywny wysiłek fizyczny). Należy nawadniać ciało, pić dużo wody. Pierwszy zabieg laserowy musi być poprzedzony konsultacją dermatologiczną, by lekarz ocenił stan skóry.
Zabieg depilacji laserowej jest zdecydowanie najdroższym.

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków