Powierzchowne peelingi chemiczne w leczeniu trądziku w fazie aktywnej

    komentarze 1   czytano 487

Powierzchowne peelingi chemiczne są popularnym zabiegiem w gabinecie dermatologicznym czy kosmetologicznym ze względu na dobre efekty terapeutyczne bez ryzyka znacznego podrażnienia skóry. Zabiegi te są dobrze tolerowane przez pacjentów i nie wykluczają z życia zawodowego lub towarzyskiego.


Cera łojotokowa i trądzik to jedne z najczęstszych wskazań do peelingu chemicznego.

Główne mechanizmy patofizjologiczne sprzyjające powstaniu trądziku to zaburzenia w wytwarzaniu łoju, różnicowanie nabłonka mieszków włosowych, proliferacja keratynocytów, które w efekcie prowadzą do zablokowania ujść mieszków włosowych i rozwoju zmian trądzikowych. Dochodzi również do odpowiedzi immunologicznej wywołanej częściowo przez bakterie trądzikowe co przyczynia się do powstania stanów zapalnych.

Peelingi chemiczne ze względu na właściwości eksfoliacyjne i przeciwzapalne, wspomagają farmakologiczne leczenie trądziku. Mechanizm peelingu przyśpiesza złuszczanie naskórka co z kolei prowadzi do usunięcia zrogowaciałych mas blokujących ujścia gruczołów łojowych i przeciwdziała tworzeniu się mikrozaskórników. Peelingi chemiczne zwężają rozszerzone pory oraz zmniejszają ilość wydzielanego łoju. Poprzez zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka ułatwiają penetrację leków stosowanych miejscowo co ma szczególne znaczenie w farmakologicznym leczeniu trądziku.

Najskuteczniej w leczeniu trądziku i tłustej skóry działają serie zabiegów z użyciem peelingu chemicznego. Pojedyncze zabiegi poprawią stan skóry jednak w wielu przypadkach efekt będzie mało zauważalny. Wyższą skuteczność peelingu chemicznego uzyska się w przypadku zmian trądzikowych o charakterze zapalnym i niezapalnym niż przy zmianach guzkowo-torbielowatych. Trądzik o odmianie guzkowo-torbielowatej o wiele wolniej odpowiada na leczenie powierzchownym lub średnio głębokim peelingiem. Najszybciej zadziała na trądzik zaskórnikowy.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii może dojść do zaostrzenia zmian o charakterze grudek i krost, jednak wraz z kontynuacją leczenia peelingiem zmiany ulegają redukcji.

Peeling kwasem glikolowym poprawia fakturę skóry i zwęża pory natomiast na zmniejszenie produkcji łoju lepiej wpływa kwas pirogronowy. Przebarwienia potrądzikowe można skuteczniej rozjaśnić kwasem salicylowym szczególnie w przypadku osób o ciemniejszej karnacji, pomocny jest również kwas migdałowy, glikolowy i leczenie skojarzone z kwasem azelainowym, retinoidami.

Peeling chemiczny jest skuteczny w leczeniu:
– trądziku zaskórnikowego
– trądziku osób dorosłych
– trądziku z zadrapania
– przebarwień pozapalnych
– blizn zanikowych
– rozszerzonych porów
– łojotoku

Źródło: Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Powierzchowne peelingi chemiczne w leczeniu trądziku w fazie aktywnej, 10.0 out of 10 based on 1 rating

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
  • Jestem właśnie po pierwszym takim zabiegu, i efekty są zadowalające. Miałam dużo przebarwień skóry po paskudnym trądziku.. Teraz prawie te przebarwienia są niewidoczne. Mam nadzieje, że jeszcze jeden zabieg załatwi sprawę na dobre.

NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

Pielęgnacja skóry wrażliwej

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków