Pedicure z rybką niehigieniczny?

    komentarze 1   czytano 207

Pedicure za pomocą ryb może doprowadzić do rozprzestrzeniania się HIV i zapalenia wątroby typu C, ostrzegają eksperci ds. zdrowia. Osoby chore na cukrzycę, łuszczycę lub z osłabionym układem odpornościowym, są szczególnie wrażliwe i nie powinny w ogóle korzystać z tej metody.


Rybki Garra rufa nie mają zębów, a martwy naskórek usuwają za pomocą ssania czymś w kształcie ust, pozostawiając zdrową nienaruszoną warstwę skóry. Ryzyko zakażenia jest niskie ale nie można go całkowicie wykluczyć.

Specjaliści podkreślają, że stosowanie takich zabiegów jest niehigieniczne i może doprowadzić do zakażeń. Okazało się, że wody w zbiornikach zawierają mikroorganizmy, dlatego w warunkach spa istnieje możliwość przeniesienia wielu infekcji albo z ryb na osobę (podczas procesu „skubania”), lub z wody na osobę (bakterie rozmnażające się w wodzie), bądź z innej osoby (za pośrednictwem wody, powierzchni w otoczeniu i ryb). Zarzuca się tej metodzie także naruszenie przepisów sanitarnych, które wymagają dezynfekowania urządzeń po każdym użyciu. Dlatego istnieje obawa, że przy stosowaniu grupy ryb przez kilku, a nawet kilkunastu klientów, poprzez mikrouszkodzenia skóry może dojść do przekazywania sobie infekcji krwiopochodnych, takich jak HIV czy zapalenie wątroby. Jednak ogólne ryzyko zakażenia może być bardzo niskie , w przypadkach gdzie standardy higieny są przestrzegane.

Gdy standardy higieny są przestrzegane, jest mało prawdopodobne, aby doszło do zakażenia podczas pedicure w rybim spa, jednak ryzyko będzie większe dla niektórych osób.”- powiedział Dr Hilary Kirkbride , epidemiolog konsultant w HPA

Dlatego uważamy, że ważne jest sprawdzenie czy klient nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby narazić go na ryzyko. Konieczne jest dokładne badanie stóp klientów przed każdym zabiegiem, aby upewnić się czy nie ma uszkodzeń, otarć naskórka lub istniejących chorób skóry, które mogą pomóc w rozprzestrzenianiu się infekcji.” – dodał.

Źródło: hpa.org.uk

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
Pedicure z rybką niehigieniczny?, 9.7 out of 10 based on 3 ratings

PODOBNE ARTYKUŁY
SOCIAL
  • Witam,
    W 2010 roku otworzyliśmy prawdopodobnie pierwszy w Polsce salon kosmetyczny z rybkami. Duży basen, tysiąc ryb. Ażeby przekonać SANEPID (uzyskano zatwierdzenie projektu i odbiór zakładu)o bezpieczeństwie stosowania rybek udało się zdobyć wyniki badań instytutu naukowego w Turcji, który bada wykorzystanie i właściwości rybki Garra Rufa w leczeniu różnych chorób skóry. Doświadczenia wykazały, iż rybka ta jest całkowicie bezpieczna i nie stwierdzono przypadków przenoszenia chorób przez rybki! Choroby mogą być przenoszone jedynie w otoczeniu w którym zbiornik się znajduje. Brudna podłoga, brak obuwia…etc. Także nie wińmy rybki za brud panujący w okolicy. Ryby są bardzo wrażliwymi stworzeniami, więc środowisko w którym żyją musi być czyste i zdrowe. Inaczej nie przeżyją. Łuszczyca 🙂 rybki są bardzo pomocne przy leczeniu skóry, gdzie efekt widoczny jest już po pierwszym kontakcie z rybką a po terapii trwającej 2-3 tygodnie następuje poprawa na lata. Więc, pacjent przez te lata nie kupuje kremów, chemii itd. Ktoś traci klienta i stąd medialna nagonka na niewinne rybki.
    Z wyrazami szacunku.
    Hodowca rybek.

NAJNOWSZE
skóra wrażliwa

Pielęgnacja skóry wrażliwej

  komentarze 5
PRACA
COSMOTEST - recenzje kosmetyków